Odkazy

Na tom, že jsem si troufl vytvořit vlastní fotografický web, má zásluhu řada fotografů, kteří svoji tvorbu prezentují na internetu. Prohlížením jejich stránek jsem strávil na internetu mnoho desítek, ba už stovek hodin. Jsou pro mne velkou inspirací, bez nich by můj fotografický vývoj byl mnohem pomalejší. Nejvíce si cením těch autorů, kteří k fotkám přidávají komentář, jak vznikaly, anebo dokonce publikují tematicky zaměřené články shrnující jejich často strastiplně získávané zkušenosti.

Možná někomu usnadním první fotografické krůčky, když zde představím ty stránky, kam chodím nejčastěji a kde nacházím nejvíce podnětů.

Digineff

Ondřej Neff je snad nejplodnějším z píšících fotografů. Spíše výjimkou jsou dny (všední), kdy se na jeho webu neobjeví nový článek. Vždy jsou velmi prakticky zaměřené, často vycházejí z poznatků, které Ondřej získává jako vedoucí různých fotografických kurzů a workshopů. Pro začínající fotografy představují zdroj mnoha užitečných informací. Mně ušetřily nejvíce času, který bych strávil bádáním a hledáním vlastní cesty, příspěvky zabývající se editováním fotografií. 

Martin Kozák Photoblog

Jako v pořadí druhý fotografický web mám uložen v záložkách fotoblog Martina Kozáka. Jestliže na Digineff zavítám zpravidla každý den, tento fotoblog si nechávám na nedělní večer. Martin Kozák je totiž špičkovým sportovním fotografem a není snad víkendu, který by nestrávil se svým nádobíčkem na některé sportovní akci; nejednou stihne i dvě. Sportovní fotografií se sice nezabývám, ale přesto jsou tyto stránky pro mne velice inspirativní. A to tím, jak Martin Kozák dokáže každou sportovní disciplinu (a že jich zvládá požehnaně) přiblížit množstvím zcela rozdílných a často velmi neotřelých pohledů.

Martin Pustelník Photography of Nature

Taky Martin Pustelník přidává novinky na svůj web zaměřený na makrofotografie přírody a vážek zpravidla o víkendu. Až na výjimky je to vždy jen jeden snímek a k němu jedna, dvě či maximálně tři věty. Ale jaký snímek! Jak to ten chlap dokáže, přemýšlím nad jeho kompozicemi, hrátkami s bokehem, barvou, vždyť to je čistá poezie! Jeho styl je mi nejbližší, takhle bych chtěl jednou umět fotit. 

Fotografie z přírody - Zdeněk Souček

Ptáci, hmyz, kytky a krajina jsou hlavními tématy v tvorbě Zdeňka Součka. Nejčastěji fotí v Polabí, na jižní Moravě, ale i jinde ve světě. Fotografie i texty jsou  u něho v rovnováze, poučení lze získat z obého.

NaturePhoto.cz

Fotograf divoké přírody Ondřej Prosický shromáždil na svém webu za osm let přes šest tisíc úžasných fotografií. Když k tomu přidám spoustu článků, v nichž popisuje, jakým způsobem některé z fotografií vznikaly, není divu, že právě sem se vracím každou chvíli. Od původní představy, že se taky zaměřím na fotografování divoké přírody, jsem ovšem ustoupil. Přece jen tato disciplína vyžaduje nejen potřebné fotografické umění, ale také drahou techniku, na kterou těžko mohu pomýšlet. Takže přímou inspirací jsou mi spíše snímky orchidejí, což je Prosického další velké téma. Na nich se dá okoukat, jak přistupovat ke snímání květin.

PhotoNature.cz

Podobným názvem, obdobným zaměřením i srovnatelnou kvalitou se vyznačují stránky Michala Jirouše. Jen jak přibývá jeho zahraničních fotografických výprav, tak se občas prodlužují intervaly mezi jednotlivými příspěvky, na které vždy čekám se stejným zájmem. Těšil jsem se taky na jeho fotografický kurz s dravci a sovami, na který jsem se přihlásil už předloni. Dvakrát jsem však byl nucen kvůli zahraniční cestě a ze zdravotních důvodů účast na něm zrušit. Doufám, že mi to vyjde aspoň na potřetí.

MacroPhotography.cz

O Pavlu Krásenském se proslýchá, že většího experta na makrofotografii u nás těžko najdete. Věřím tomu, jeho stránky mám totiž důkladně prozkoumané. Vracím se k nim proto, že v článcích prozrazuje Pavel Krásenský různé technické fígle, díky nimž dosahuje v této technicky náročné fotografické disciplíně tak skvělých výsledků. Aniž to ví, má na svědomí moji velkou fotografickou investici. Původně jsem začal fotit s Nikonem D90, který jsem časem přenechal synovi a nahradil jej kvůli sklopnému zrcátku Nikonem D5000. Když mě začala lákat makrofotografie, pořídil jsem si makroobjektiv Nikkor 105 mm. Na většinu objektů je vynikající, ale jakmile jsem zatoužil po větším zvětšení než 1:1, narazil jsem na limit jeho možností. Nu a na MacroPhotography.cz jsem se dozvěděl o existenci speciálního objektivu, který umožňuje zvětšení až 5:1. Jenže vyrábí jej pouze Canon. Proto mi nezbylo, než k tomuto objektivu MP- E65 mm koupit také tělo Canon EOS 600D. Takže se ze mne stal obojživelník - nikonista i canonista současně.