Duben - měsíc tropických motýlů

01.05.2012 21:50

Už devátý rok po sobě je pro návštěvníky skleníku Fata Morgana pražské Botanické zahrady duben měsícem tropických motýlů. Letos zde bylo umístěno  4100 kukel motýlů od zhruba 45 druhů, které Botanická zahrada nakupuje v motýlí farmě v anglickém Stratfordu nad Avonou. Návštěvníci pak mohou na vlastní oči sledovat, jak se z nich ve skleněných vitrínách postupně líhnou motýli, kteří se v přírodě vyskytují především v Africe, na Kanárských ostrovech, Filipínách, Thajsku, Malajsii, ve Střední a Jižní Americe.

Při troše trpělivosti se lze dočkat toho, jak se z některé kukly začne klubat tvor, který ještě vůbec nepřipomíná krasavce, jakým jsou téměř všichni tropičtí motýli. Postupně se však vysouká ven, srovná pokrčená křídla a nakonec vyletí otevřenou vrchní stěnou vitríny do prostoru expozice mezi kolegy, kteří ho již předešli.

Vylíhnutí motýli potřebují dostatek kvalitní stravy. Na speciálních krmítkách se jim servírují nahnilé banány a pomeranče a cukrový roztok.

Mnozí ovšem dají přednost nektaru z právě rozkvetlých květů.

Další nezbytnou podmínkou pro jejich existenci je vysoká teplota a vzdušná vlhkost, které se jim ve skleníku dostává dostatečně, takže o zamlžení objektivu má fotograf postaráno. Zvláště když venku je zrovna výrazně chladněji.

Další ztěžující faktor, se kterým se musí fotograf vyrovnat, je množství návštěvníků, mezi nimiž vybojovat si vhodnou pozici není vždy snadné.

V lepší situaci je fotograf důchodce, který si může vybrat k návštěvě skleníku všední den, kdy přece jen zde takové davy nebývají, pokud ovšem nenarazí na školní výpravu.

Konečně důchodce má v Botanické zahradě hl.m. Prahy ještě jednu výhodu - velmi výhodné vstupné. Donedávna mohl platit za vstup do skleníku jen korunu, od dubna 25 korun, což je pořád velmi příznivá cena. A celoroční pernamentka ho přijde na stovku. No nekupte to!